Är Ariana Grandes parfymer cruelty free?

Tillbaka till Blogg
Är Ariana Grandes Parfymer Cruelty Free

Är Ariana Grandes parfymer cruelty free?

Ariana Grandes parfymer (Ariana Grande Fragrances) är cruelty free och certifierade av Leaping Bunny. Parfymerna är delvis veganska, en del kan innehålla bivax.

Otydlig information från början

Ariana Grande Perfumes är certifierade cruelty free av Leaping Bunny. Inledningsvis gick det ut information om att samtliga parfymer var veganska, detta stämmer inte. Parfymerna är delvis veganska och vi väntar på återkoppling från Luxe Brands om vilka animaliska ingredienser som finns eller har funnits i sortimentet. Tillverkaren har varit anmärkningsvärt svår att nå, men vi har nu direktkontakt med en person på företaget som söker information internt för att kunna ange vilka ingredienser som kommer från djur.

Det har även hänvisats till att parfymerna måste vara veganska eftersom Ariana Grande själv är vegan. Ariana har till exempel gjort en kollektion tillsammans med MAC som inte är cruelty free.

Bekräftat veganska parfymer

Parfymerna nedan är bekräftade veganska från tillverkaren:

Parfymer med animaliska ingredienser?

Företaget har svarat att ”..the most common animal ingredient used in the non-vegan perfumes is beeswax.” Bivax förekommer inte i ingredienslistan, vilket gör det väldigt svårt att som konsument själv försöka avgöra om en parfym är vegansk eller inte. Det verkar också som att det kan förekomma andra animaliska ingredienser än bivax. Vi har bett om ett förtydligande om detta och uppdaterar artikeln när vi får ytterligare svar.

Parfymerna nedan är inte veganska:

  • Ari by Ariana Grande
  • Elphaba Enchanted
  • Cloud
  • Cloud 2.0
  • Glinda Bubbly Pink
  • Sweet Like Candy

Det är beklagligt att det har tagit lång tid att få tag i korrekt information. Det är också problematiskt att man fortfarande inte kan ange vilka animaliska ingredienser som finns eller har funnits i parfymerna. Vi är väldigt ledsna och beklagar till er konsumenter som kan ha köpt de övriga parfymerna i god tro.

Kommentar (1)

  • BeautyAddict Svara

    Men whyyyy ska de ha djurämnen i allt??

    17 november, 2025 at 21:12

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Tillbaka till Blogg