#Stängminkfarmerna med LUSH och Djurrättsalliansen
På måndag den 15:e februari lanserar LUSH och Djurrättsalliansen en kampanj tillsammans för ett permanent förbud mot minkfarmerna. Idag finns unfefär 90 000 aveldsjur i trånga burar på Sveriges minkfarmar. Var med och stoppa lidandet och #stängminkfarmerna!
Tass-tvål för välgörenhet
Till förmån för kampanjen har LUSH tagit fram en tass-tvål som är 100% vegansk och med en härlig doft av sandelträ, bergamott och neroli. Tvålen kommer i begränsad upplaga och vinsten från försäljningen (priset minus moms och ingredienskostnad) går oavkortat till Djurrättsalliansen och deras arbete med att förbjuda minkfarmer. Du kan köpa tvålen på deras hemsida och i LUSH-butikerna.
Skriv under namninsamlingen
Du kan också hjälpa till i arbetet för ett förbud genom att skriva under Djurrättsalliansen namninsamling.
Minkarnas situation
Industrin utsätter minkarna för enormt lidande. Minkarna används för deras päls, som du både hittar på kläder och i skönhetsprodukter som lösögonfransar. Även om det under pandemin är förbjudet att föda upp nya minkar så sitter ungefär 90 000 avelsdjur i burar på Sveriges minkfarmar. På en minkfarm får minken inte utlopp för sina naturliga beteenden som de har i det vilda. Där kan de röra sig flera kilometer om dagen, simmar, dyker och klättrar. På en minkfarm hålls de i trånga gallerburar där de kan bli stressade och skada sig. När de är ett halvår avlivas de i en sluten box eller roterande trumma som fylls med koldioxid för att kväva djuren. Pälsen exporteras sedan. Läs mer om pälsindustrin i Sverige hos Djurrättsalliansen.
#Stängminkfarmerna
Använd hashtag #stängminkfarmerna i dina sociala medier och lyft frågan. Ju fler vi är som engagerar oss, desto större chans är det att vi får igenom ett förbud mot minkfarmer!

Lämna ett svar